Rainbow Star - portal informacyjno - rozrywkowy

Header
collapse
Home / Kultura i lifestyle / 12. LGBT Film Festival rusza 17 września!
12. LGBT Film Festival rusza 17 września!

12. LGBT Film Festival rusza 17 września!

2021-09-12  DS

17 września rozpocznie się 12. LGBT Film Festival – ważne święto kina o tematyce LGBT+. Festiwalowe projekcje odbywać się będą w ośmiu miastach, a część filmów zostanie pokazanych również online, na platformie Outfilm.pl.

Podczas tegorocznego festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych. Filmem otwarcia ma być Łabędzi śpiew z Udo Kierem, Jennifer Coolidge i znakomitą Lindą Evans w rolach głównych. Wyświetlone zostaną również m.in. oczekiwane przez publiczność Jump, Darling, Dlaczego nie ty, Valentina oraz Transkids.

- Rozrastanie się naszego programu oznacza coraz większą inkluzywność i różnorodność - mówi Anna Flagmańska, zajmująca się programem festiwalu. - Staramy się zapewnić ekranową reprezentację możliwie jak najszerszemu spektrum odbiorczyń i odbiorców, odpowiadając zarazem na potrzeby zróżnicowanego grona widzów. Podczas tegorocznej hybrydowej edycji festiwalu zaprezentujemy pełnometrażowe fabuły skierowane do fanów zarówno undergroundowego prowokatora Bruce’a LaBruce’a (Saint-Narcisse), jak i entuzjastek lesbijskiego coming-of-age (My First Summer, Przeklęta wiosna).

Sekcja dokumentalna obejmie z kolei tematy zaczerpnięte z historii drugiej wojny światowej, jak Dear Fredy - przybliżający postać homoseksualnego Żyda, Fredy’ego Hirscha, próbującego ratować dzieci osadzone w Theresienstadt i Auschwitz, ale i te, które wstrząsnęły społecznością zeszłego lata, jak 7-my sierpnia.

Warto przy okazji wspomnieć, że na festiwalu pokazana zostanie australijska, dokumentalna Morgana, której tytułowa bohaterka z rozbrajającą szczerością opowiada o swojej transformacji ze stłamszonej gospodyni domowej w wyzwoloną twórczynię feministycznych filmów erotycznych. Ciężka depresja bohaterki nie pozwala cieszyć się nowymi sukcesami, co sugeruje, że nie będzie to kolejna klasyczna opowieść o kobiecej emancypacji z nieodwracalnym happy endem.

Ważnym zagadnieniem poruszanym podczas tegorocznej odsłony festiwalu, ma być szkolna przemoc na tle homofobicznym, o której między innymi mówi zapowiadany przez organizatorów film Fag. Widzowie będą mogli obejrzeć również wybrane obrazy z klasyki niemieckich filmów o tematyce LGBT+ lat 80-tych, czy też wybrane filmy krótkometrażowe.

- Bloków krótkometrażowych pojawi się w tym roku aż pięć – opowiada Anna Flagmańska. - Na szczególną uwagę zasługują filmy południowokoreańskiego reżysera Sung-bina Byuna: God’s Daughter Dances o transpłciowej tancerce wezwanej przed komisją wojskową oraz Hands and Wings ukazujący perspektywę młodego geja, któremu niepełnosprawność uniemożliwia samodzielną realizację seksualnych pragnień. Pojawi się również zestaw Lesbian Shorts, niejednorodny gatunkowo, bo obok komedii romantycznej znajdziemy tam enigmatyczne ghost story i przybliżający doświadczenia kobiet przeżywających miłość w różnym wieku - od nastolatek ze szkolnej drużyny piłki ręcznej (Regarde passer mon fantôme) po seniorki oddające się erotycznym uniesieniom w domu spokojnej starości (Strangers).

W czułe struny widzów uderzy Ayaneh - opowieść o młodej uchodźczyni z Afganistanu, wyzwalającej się z okowów patriarchatu. Prócz tego, zostaną przpominane również queerowe rewelacje sezonu: godna następczyni Portretu kobiety w ogniu, czyli Świat, który nadejdzie Mony Fastvold oraz Ostatni komers Dawida Nickela – pełnometrażowy debiut jednego z najbardziej obiecujących polskich twórców młodego pokolenia.

12. LGBT Film Festival odbywać się będzie w ośmiu miastach:

WARSZAWA: Kinoteka: 17 - 24 września
GDAŃSK: Kino Kameralne Cafe: 17 - 24 września
WROCŁAW: Kino Nowe Horyzonty: 17 - 23 września
KRAKÓW: Kino Pod Baranami: 17 - 23 września
KRAKÓW: e-kinopodbaranami.pl: - 24 września - 3 października
ŁÓDŹ: Kino Bodo: 18 - 23 września
POZNAŃ: CKZ/Kino Pałacowe: 27 września - 3 października
KATOWICE: Drzwi Zwane Koniem: 29 września - 3 października
BYDGOSZCZ: MCK/Kino Orzeł: 30 września - 3 października

Projekcje w portalu Outfilm.pl rozpoczną się 4 października i trwać będą dwa tygodnie.