Rainbow Star - portal informacyjno - rozrywkowy

Header
collapse
Home / Polityka i prawo / Bart Staszewski zobowiązany do publikacji oświadczenia
Bart Staszewski zobowiązany do publikacji oświadczenia

Bart Staszewski zobowiązany do publikacji oświadczenia

2021-02-10  DS

Postanowieniem Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Bart Staszewski w związku z prowadzoną akcją Strefy wolne od LGBT zobowiązany został do publikacji oświadczenia o toczącym się postępowaniu z powództwa gminy Niebylec.

Aktywista został zobowiązany do publikacji na prowadzonych przez niego stronach internetowych, na profilach w serwisach Facebook, Twitter oraz Instagram. Historia sprawy sięga września 2019 roku, kiedy władze Niebylca przyjęły uchwałę w sprawie powstrzymania ideologii LGBT. Staszewski w odpowiedzi przymocował do znaku z nazwą miejscowości dobrze wszystkim znaną żółtą tablicę informacyjną o strefie wolnej od LGBT. Na koniec, jak we wszystkich wcześniejszych sytuacjach, wykonał jeszcze zdjęcie instalacji.

Gdyby Wójt Gminy nie dowiedział się o zamiarze dołączenia wykonanej fotografii do bogatej kolekcji opublikowanej na Facebooku działacza, historia zapewne by się na tym zakończyła.

- Samorządowcy z Niebylca, gdy dowiedzieli się z Facebooka, że zamierzam opublikować zdjęcie przedstawiające ich gminę, postanowili mi to sądowo uniemożliwić. - informował Bart na swoim facebookowym profilu. - Gmina, reprezentowana przez kancelarię, zwróciła się o sądowy zakaz zrobienia i publikacji fotografii.

Sąd w uzasadnieniu do wydanego wówczas orzeczenia w sprawie, stwierdza m.in., że brak jest jakichkolwiek dowodów, że podejmowane działania były bezprawne, że nie wykazano, aby treść upublicznionych zdjęć nie była zgodna z rzeczywistym stanem faktycznym, a twierdzenie powoda o godzeniu przez pozwanego w dobre imię gminy uznał za całkowicie bezpodstawne.

Ujemny wizerunkowo skutek w postaci uznania gminy za nietolerancyjną nastąpił w konsekwencji przyjęcia uchwały - napisano w uzasadnieniu orzeczenia. Nawet jeśli rzeczywiście doszło do opisywanych zdarzeń, to zasadne jest zaryzykować stwierdzenie, że gmina doprowadziła do tego stanu rzeczy niejako na własne życzenie w następstwie powzięcia nieprzemyślanej uchwały”.

W rozmowie z portalem Onet.pl wójt Niebylca, Zbigniew Korab przekonywał, że celem podjętej przez Radę Gminy uchwały nie było wykluczanie ludzi, ale wyrażenie opinii Rady wobec problemu ideologii LGBT. Twierdził przy tym, że samorządowcy wyrażają zrozumienie dla różnorodności, w tym także seksualnej, a sprzeciw wyrażony wobec prób ingerencji w prywatną sferę życia lokalnej społeczności, którą reprezentuje, wobec narzucania wyolbrzymionych problemów i sztucznych konfliktów w środkach masowego przekazu był podyktowany wyłącznie troską o wolność i dobro rodzin.

Mimo sromotnej porażki samorząd nie złożył broni i postanowił podtrzymać batalię prawną wytoczoną wobec Staszewskiego. Pokłosiem decyzji jest wydanie postanowienia o zabezpieczeniu na rzecz samorządowców. O sprawie będziemy informować wraz z jej rozwojem.